Price Of Honey Per Pound 2019







All prices are subject to a 25% taxable service charge and appropriate sales taxes and are subject to change at any time. Warehouse Club Price Comparison: Costco vs. Restriction a single per buyer, per pay a visit to. Toasted Croissants with Ham & Swiss Cheese $50. What Is Honey Bee Wax. 99 per pound, plus tax Made to order Omelets Eggs Benedict Honey Glazed Ham Cinnamon Bun French Toast Blueberry Pancakes and more HAPPY BIRTHDAY BUFFET Happy Birthday Buffet! Celebrate your birthday at Rivers Casino!. Considering that we only produce 20% of the honey we consume that is measured by some government agency somewhere and isn't captured in home, farm market or work sales…they are missing, a guess here maybe, just under half of the honey produced in the U. We sell 100% local raw, unfiltered honey in a wide variety of jars for gifts, wedding favors, and everyday use. Too much of a good thing? New Mexico's previous record price high was in 2010, when an average of $2. Bee Keeping is not cheap. I recently bought a store brand honey for wife and kids (they make a mess pouring from the big bottle) and cannot even begin to explain how horrible that honey tasted, made me appreciate Lake Shore Honey even more. We know the importance of providing you with the freshest cashews, that’s why we cut out several distributors and sub-distributors to get you the freshest cashews you deserve — fast. The final price doesn't matter to me as much as the per ounce or pound price. May be used for all honey needs or as a sugar substitute. 76% from one year ago. Stocks held by producers. Tours are available days and evenings, 12 months a year. •Legs •Thighs •Drumsticks ® This Sale Price Good On A Size Pkg. We’ve found the best mail order country ham you can order online from Virginia to Montana. With Galas and Romes and Granny Smiths and Red Deliciouses still going for a dollar and change per pound, the price of Honeycrisps — presently hovering around $4. The prices displayed are three months old. For example, to find out how many ounces in a pound and a half, multiply 1. 20 per lb please call William on 07701 33 33 23 or email [email protected] 50/serving (gf) (v). Sugar cubes - for hot drinks are about $1. 25 per pound with a mostly $1. WEDDINGS AT THE HILTON 2019 PACKAGES Our Stage. I have driven the King of Luxury, the Mercedes S560 (S for Simba) 4MATIC, and it is an exquisite thing. 00%per%order% (minimum%of5%orders%(20%pieces))sorry%no%substitutions. Even after that I settled on the Caron One Pound yarn in Lilac. Cost of living in Trinidad And Tobago is 24. Prices paid by farmers for a pound of butter, coffee, rice, bacon or lard. It has come to a point where families all over the country turn to HoneyBaked Ham to buy ham for their Christmas meals, for birthday parties and more. 2017 Prices: A $3. MINNEAPOLIS, Minnesota - The General Mills Board of Directors today declared a quarterly dividend at the prevailing rate of $0. The world refined sugar price is also measured by the nearby futures contract settlement prices in the ICE—often referred to as the Number 5 contract. per gallon per pound per bunch Kentucky Farmers Market Price Report 9/16 ‐ 9/22/2019 Market Details Veg/Herb transplants Honey Jams & Jellies. List of prices in Reykjavik (Iceland) for food, housing, transportation, going out, and more on Oct 2019. Free calculator helps choose cheapest product per weight. The monthly average world price averaged about 19. ” The unit value of $1. Also, you should be able to find additional in season produce for this price all year round such as citrus fruits in the winter, berries in the summer and sweet. It is possible to take honey from colonies which did not survive the entire year. One of my top grocery shopping tips is stop shopping by the price, shop by the pound or the ounce. that is sold in the U. As an experienced licensed home improvement contractor, I know first hand what it should cost for various levels — from Basic, Better, and of course the best. Stewman's Downtown Lobster Pound, Bar Harbor: See 2,835 unbiased reviews of Stewman's Downtown Lobster Pound, rated 4 of 5 on TripAdvisor and ranked #52 of 113 restaurants in Bar Harbor. Chicken Liver with Honey (minimum of two pieces) per person 128 per piece 58 per piece 52 Please inform your server of any food related allergies as your well-being and comfort are our greatest concern All prices are in HK dollars and subject to 10% service charge Mar2019. 6 cents per pound, compared to 219. 1 million pounds on December 15, 2018, down 5 percent from a year earlier. The average price per pound for all marketing channels in Wisconsin was $2. Many honeys have all the natural pollen filtered out and are mixed with corn syrup and not 100% pure. The Honey price prediction for the end of the month is $0. Global Business and Financial News, Stock Quotes, and. 065 million pounds. Calculate volume of Honey per weight, it weighs 355. Busy Bee Honey - Brandon, Vermont. Heat remaining tablespoon of olive oil in a large pan over medium-high heat. MarijuanaRates. Simply cut the corner of the bag and pour the honey into your own containers. 33 per pound at retail pricing. Farm Price represents the prices farmers are paid by retailers and grocery stores per standard unit of select fruits and vegetables. Individual Package Bees go on sale on January 1, 2019 online only at honeybeesonline. Computes the price per pound of food and general items. Every metal traded on the LME must conform to strict specifications regarding quality, lot size and shape. Half beef average 250 - 300 lbs hanging weight and yield 55 - 60% of packaged meat. PLOS Call for Papers. I've put together my "QUEEN DREAM TEAM" consisting of three of us that will be raising queens for 2019. Reference (ID: 1264) 1. McDonalds Menu Prices UK. 59 /pp —All servings per person are a generous 1/2 pound dinner portion. Westerns are considered to be the premier commercial pecan. 81 per pound in 2016. WEDDING PACKAGES AT All prices are per person. Their pollination services are valued at $5. The real kicker was the strength of the dollar in 2015. 90 per pound! There is no limit on the number of offers you can purchase. Welcome to an Outdoor Kitchen review for the 2019 Epcot International Flower & Garden Festival, taking place from March 6 to June 3, 2019. On the other hand, well-fed workers—which you hope you are getting—number about 3000 bees per pound (or roughly 6600 bees per kilogram). 29 cents per load, with Arm & Hammer – Clean Burst being the most economical choice. 0028913, minimum price $0. A good tip is to use up all the free flowing honey then use a clean utility knife to cut the bottle in half and scoop the honey into wide mouth containers. 72 million pounds3. Yield per colony averaged 50 pounds of honey, down 26 percent from 2017. 00 Pop-Tarts Barrel (Blueberry, Strawberry, Cinn) $80. Sold in thirty pound Vac- packed cases. The price of gold per ounce chart shows the price for the last week. Reference (ID: 1264) 1. Please refer to guidelines for details and additional fees. price per pound, 3 pound minimum Sweet & Spicy Salmon $23 Sriracha, brown sugar, ginger, cumin, honey & rice wine vinegar Price per pound, 3 pound minimum Old Bay Jumbo Shrimp Salad $22 price per pound Albacore Tuna Salad $14 price per pound Glazed Corned Beef $19. 83 per pound. It's agricultural. Unit Honey Prices by Month – Retail. The ICCO daily price for cocoa beans is the average of the quotations of the nearest three active futures trading months on ICE Futures Europe (London) and ICE Futures US (New York) at the time of London close. Note: Enough bottled spring water was added so that after the honey was dissolved and the drink concentrate added, the total volume of liquid was 1. Filling up the tank of a small petrol car usually costs around 8000 ISK. Welcome to Purina Farms! Food Service Consultants / Specialized Catering would like to welcome you to beautiful Purina Farms. Oil price charts for Brent Crude, WTI & oil futures. Dry Honey 50# Bag $10. The state average price for honey decreased to $1. Each variety has its own unique flavor, depending on the specific plant or tree that was used by the bees to make the honey. 75 per pound to the farmer. Read the latest articles on Corn Growing, Soybean Farming, Crop Farming, and live future trading information. Average retail price per pound across all reporting regions. 60 ISK per liter as of 17 June 2019. ) A third method is to replace an older queen with a new one. Every Day RecycleWise Offers the Highest Current Market Prices for All Recyclables. Shapes can include heart, puffed oval, shell and more. 83 per pound. 49 per share, payable November 1, 2019, to shareholders of record as of October 10, 2019. Prices and calorie counts based on Thin Crust base Add $2. Broccoli Crowns Per lb. It began to cost more for places like China and India to buy almonds. The international price for a kilogram of honey is $3. These gourmet hams are dry aged and cured the way your great grandparents would have cured them. Regional price assessments, published daily or weekly, enabling you to keep track of trading prices, understand price drivers/fluctuations and set a benchmark for contract price settl ements. SOFTS-ICE raw sugar see biggest weekly gain this year, NY cocoa drops Data is a real-time snapshot *Data is delayed at least 15 minutes. I started from a not too low and not too high dose, and then decreased it just a bit. Value of production is equal to production multiplied by average price per pound. 95 per child 12 and under (not including tax or tip). You get your choice of three x 6 oz hop packs for a total of 18 ounces. Pods, pigs and proximity to the postcard-like riverside town of Upton-upon-Severn: bring the family to Honey Pod Farm. Price is $10 for a 24-ounce jar. between their price and final score. 00 / dozen Assorted Fresh Muffins ~ $18. Available by the pound with same day shipping. Honey Final Estimates 2013-2017 (June 2019) 5 USDA, National Agricultural Statistics Service Honey Price by Color Class - United States: 2013 and 2014 [Prices for each color class and marketing channel are derived by weighting the quantities sold]. com has an affiliation with the company. 00 Cookies Barrel $65. Even a cup measurement would help, if you have that information available!. So if you go to a recycling plant and they offer you 25 cents a pound, you can try and negotiate up to 30 cents a pound or higher. 50/serving (gf) (v). Basically every item on this list can be found for around $2 or less per pound. Please refer to guidelines for details and additional fees. Looking for 2019 Prices for U-Pick Fruits and Vegetables in 2019? Scroll down this page and follow the links. The international price of coffee is about 0. MarijuanaRates. This is a copycat recipe of the popular vegan soup sold at California Pizza Kitchen. Your cooler is free to use while you are a customer. These are the 15 healthiest U. Since plant-based protein powders come in a variety of sizes, look at the price by weight to figure out if you're getting a good deal. It was actually a bargain price for. 42 cents per pound in 2014/15 and 28. Served with fresh baked French bread - 13. Each variety has its own unique flavor, depending on the specific plant or tree that was used by the bees to make the honey. per gallon per pound per bunch Kentucky Farmers Market Price Report 9/16 ‐ 9/22/2019 Market Details Veg/Herb transplants Honey Jams & Jellies. ½ gallons milk only: Five cents per half gallon on the purchase of twenty or more half gallons per month (if there is no outstanding or overdue balance on your account). Honey, I shrunk the S-class. After that, it will rise to the normal 2019 price of £179 per person for a 12-month pass. 00 / dozen Cinnamon Rolls - $20. American Beekeeping Federation. honey production, imports, exports, stocks, and average price, by calendar year 6/19/2019 Table 47-Honey: number of colonies, yield, production, stocks, price, and value by top producing States and United States. The OBR’s scenario is based on the “stress test” devised by the IMF to model the impact of no deal on the British economy. These restaurants are widely known for their unique recipes and quality ham used as ingredients. 99 Meat: Sausage Price per Pound: $11. AgWeb is your source for agriculture news online. Yeh I find the prices here on Long island Ny almost double what you have listed here. SOFTS-ICE raw sugar see biggest weekly gain this year, NY cocoa drops Data is a real-time snapshot *Data is delayed at least 15 minutes. requires 72 hours notice. 99 per person] • sliced turkey, ham, Swiss and cheddar croissant sandwich with lettuce, tomatoes, and onions • cup of soup du jour. Many people have come to associate HoneyBaked Ham with great holiday hams glazed with a sweet and crunchy coating and spiral sliced for easy and elegant serving. com is a leading provider of no shell raw almonds. 00 / dozen PRICES DO NOT INCLUDE APPLICABLE SERVICE CHARGE OR SALES TAX. Menu prices are provided for guidance in budget development only & are subject to increase. Two-day notice is required. Current market prices have been used as we believe that future high consumer demand will maintain the Honeyberry price premium, in particularly if berries are organic. I’ve personally spent hundreds of nights in tents. Honey Baked Whole Turkey For $55. 18 per ounce and $2. Demand for Idaho, Utah and Colorado honey continues to be very good for locally sourced honey. Shop Monarch's Choice 60 lb. How To Buy Honey Bees in Wisconsin Buy bees for 2019 - 3-pound package. Since it is raw local Arizona honey that means it contains what many people are calling the world’s greatest super food. All prices are subject to change. The general rule of thumb is you need 1 pound of turkey per guest if you don’t want any leftovers; plan for 1. 065 million pounds. Their pollination services are valued at $5. On the other hand, well-fed workers—which you hope you are getting—number about 3000 bees per pound (or roughly 6600 bees per kilogram). Selections are per person & are subject to 23% service charge. 875% state tax. Windy City Metal Recycling Updated scrap metal price list of Non-Ferrous Metals, Ferrous Metals and Electronic Waste. It began to cost more for places like China and India to buy almonds. Prices at these Oslo hotels can vary from reasonable during slow periods to outrageous during Nobel Prize week and other busy times. In 2016, the U. Demand for Idaho, Utah and Colorado honey continues to be very good for locally sourced honey. 7687 or visit our. Use of restaurant logos and company trademarks on Menu-Price. To use on a ham or pork roast, pat the meat dry then rub on 1 Tbsp. (Mass-produced is now closer to $4 or $5 per pound. 50 Bacon Cheeseburger- $6. United States honey prices decreased 2 percent during 2018 to 216. And a 5-8 pound bone-in ham needs 35-40 minutes. Clover raw pure honey, unfiltered, from beekeeper 3 lbs $3. What Is Honey Bee Wax. However if you are able to build your own gear, or try a Top Bar Hive you could save a lot money. Your cooler is free to use while you are a customer. 1 Pound = 16 Ounces. All we do is spin it, filter it, and bottle it; so what you get is exactly what bees produce! We will deliver during the week within Cedar City limits so give us a call @ 435-531-3101 and place your order. Prices varied widely for good locally sourced white domestic wholesale honey. Sweet as honey, tangerines are one of life's simplest pleasures. Pods, pigs and proximity to the postcard-like riverside town of Upton-upon-Severn: bring the family to Honey Pod Farm. Update: I am no longer updating WinCo prices, but am leaving these up for a reference. 2019 Rosh Hashanah Order Form * Parve Non-Dairy I’d like to pick up on _____ (date) at this location: ITEM QUANTITY PRICE SUBTOTAL Sponge Loaf * $7. The cost of grain fed to ewes can vary signficantly. You get your choice of three x 6 oz hop packs for a total of 18 ounces. Are there fewer calories in honey than in table sugar? Although the caloric value of honey is slightly higher, the fructose provides more sweetening per measure, reducing the amount required. International prices of rice steady to mildly lower 09/10/2019 - The FAO All Rice Price Index (2002-04=100) average of 227. What is Bee Pollen? Our pollen is produced in various yards throughout NM. Minimum order is $25 Due to a high amount of orders we cannot accept modifications. WEDDING PACKAGES AT All prices are per person. It's a good quality ham (I know, I've purchased them before) at a great price. To make a reservation call 281-467-9758. Recent price checks found it as high as $3. It's our goal at Ruled. You get your choice of three x 6 oz hop packs for a total of 18 ounces. The weekly average was $2. There was good demand for the orange blossom honey and very light supplies of other types of stored honey. Prices subject to change. Right now we have both liquid and crystallized raw wildflower. September 26, 2019. Extra-light amber honey, in comparison, averaged just $4. Honey Baked Whole Turkey For $55. Filling up the tank of a small petrol car usually costs around 8000 ISK. You can explore Galle from this 3-star business-friendly guesthouse while enjoying free WiFi, free parking, and an outdoor pool. 1 million pounds on December 15, 2018, down 5 percent from a year earlier. Since 1957, the food retailer has satisfied the cravings for hams, among other meat entrées, of Americans. pail with an easy-to-use pour spout, this honey is a convenient and naturally-sweet way to enrich your favorite recipes. 27 per pound, on average. and I always ask for the thicker (more square) body end (not the thinner, tail end) if I am having the salmon cut into a fillet for us. Farm Price represents the prices farmers are paid by retailers and grocery stores per standard unit of select fruits and vegetables. Cost of Living in Fiji. 00 Shipped!! Kellogg’s Family Rewards: New 500 Point Code 50% Off One Regular Price Item Coupon at Michaels Through 9/21! HOT DEAL on Black Forest Fruit Snacks Juicy Bursts (Pack of 40) HOT Deal on a Instant Pot 6 Qt 6-in-1 Multi-Use Programmable Pressure Cooker. DIP 9 Fresh garden vegetables served with ranch dip. 00 per pound Deluxe Mixed Nuts 20. V V V V V V V V V V PETIT JEAN BITE SIZE SAUSAGES GF V Your choice of preparation: Glazed with sweet & smoky BBQ or wrapped with fluffy pastry $24 per four dozen CHICKEN FINGERS Hand-battered, fried chicken with honey mustard and sweet & smoky BBQ $24 per two dozen MIXED NUTS $25 per *pound GRANOLA BARS. In the 2017 documentary film, “The Last Honey Hunter,” viewers follow the story of Maule Dhan Rai (1959 – 2018). We'll supply the latest news on crop and livestock farming, live. prices good thru 10/14/2019 *all prices ending in 7 are excluded from any further promotions or discounts: everyday low price: sale price: everyday low price: sale price *not all products are listed. Producer honey stocks were 29. 87 per pound in 2018 from $1. Sometimes a higher cost per pound premium cheese will yield a pizza that is better tasting and better looking using 10-15 percent less cheese per pie. Find local scrap metal pricing at your closest scrap yard. 99 per pound. price obtained for pollination colony_____. 49/lb as noted in the deals above. “Estimates vary but bees need to eat approximately 6-8 pounds of honey to produce a pound of wax. on 02/27/2019 Half the price I was paying at the local grocery Store. Commodity Prices - Find the lastest prices in the commodity markets for major commodities at NASDAQ. People hearing about saffron spice for the first time may wonder why it is so expensive. Advertised Prices for Turkey to Consumers at Major Retail Supermarket Outlets during the period of 10/11 thru 10/17. 58 million, which is well above the SBA threshold of $7. Whilst materials last. Free calculator helps choose cheapest product per weight. " Please refer to the heading, Average Market Price, below for more information. I generally will buy whatever has the best per pound price unless these two conditions exist : 1) the more expensive item is far superior is flavor and quality or 2) the cheaper per. Toasted Croissants with Ham & Swiss Cheese $50. Best Ham Prices. All prices are subject to a 25% taxable service charge and appropriate sales taxes and are subject to change at any time. 99/lb, for a total cost of $5. As of this posting, William’s Brewing is giving away 18 ounces of whole hops for free with a $75 order. Cassandra (Hip Sidekick) June 23, 2019 at 1:11 pm MST Hi there! If you bought a 3 pound melon at $1. I have a pattern that calls for 1 pound of Caron Yarn. I go through probably 300 pounds of honey a year making mead, but I never pay more than 2. Get the latest sugar price for October 2011 as well as the lastest prices for other major commodities at NASDAQ. The FAO Food Price Index is a measure of the monthly change in international prices of a basket of food commodities. I am sure you will love this honey. During the holiday season there were good sales of locally sourced honey. Butter Price Archives Butter News. 7687 or visit our. 0029565 by the beginning of December 2019. How To Buy Honey Bees in Wisconsin Buy bees for 2019 - 3-pound package. LME Copper Contract specifications. “I had a pick-ax modified so it looked like a bite mark from a 400 pound were-wolf. Minimum order 25 guests. Scrap Metal Prices 2018 Scrap Yard Manchester - Greengate Metals. Honey, I shrunk the S-class. 50 each or try all 3 flavors for just $20! Location: Nipomo; Price: $7; Read more PROPOLIS BEESWAX HONEY LOCAL. 00 on their HoneyBakedHam. Our beeswax is 100% pure beeswax that has been filtered twice and ready to use for candle making, crafts, sewing, quilting, woodworking, archery, lotion supplies, fly fishing, bee candle wax, hair dreadlocks, etc. Wax $15 per pound. Enterprise budget for beekeeping from Iowa State University. 16 million by average quantity of 448. Value of production is equal to production multiplied by average price per pound. I read The Gray Man’s excellent article here on American Partisan titled STORING PINTO BEANS, LONG TERM and wanted to take a minute to address where is the safest and best place to acquire the beans, rice, wheat, et cetera you wish to store. Honey Baked Ham Printable Coupons 2018. If you’re only ordering ribs, we recommend one pound per person (3-4 ribs). Americans consume nearly 400 million pounds of cranberries per year, 20 percent of them during Thanksgiving week. Assorted Mixed Nuts $17 per pound Tortilla Chips, Pico de Gallo & Guacamole $9 per person Pastries & Sweets Assorted Fresh Baked Danish, Croissants, Muffins Cinnamon Rolls, or Scones $42 per dozen Assorted Breakfast Breads $6 per loaf Assorted Bagels $38 per dozen Coffee Cake $32 per cake Fresh Baked Assorted Cookies $38 per dozen Brownies $38. This is a copycat recipe of the popular vegan soup sold at California Pizza Kitchen. 99 for a 6 ounce bag. Served with fresh baked French bread - 13. We use cookies to understand and save user’s preferences for future visits and compile aggregate data about site traffic and site interactions in order to offer better site experiences and tools in the future. When this resulted in too high a starting gravity, additional water was added to hit the target. All prices are per person unless otherwise stated and are subject to VAT at the current rate. Fresh to you as God blesses us. Honey 1 producing colonies are the maximum number of colonies from which honey was taken during the year. Below are the prices that we offer all of our customers for scrap metal in Manchester and the rest of the UK. 00 Mandelbrot $7. Prices varied widely for good locally sourced white domestic wholesale honey. How many ounces in 1/2 pound? There are 8 oz in 1/2 lb. I use the rocks to make earth pigments and watercolor paints so I can make earthy paintings. Get Picnic Load for $19. One two-pound truffle recently sold for more than $300,000. SPRING 2019. If needed, add a sheet of foil over the top. The average price for domestically produced honey in 2017 was $2. European white truffles can sell for as much as $3,600 a pound, making them and their fellow fungi the most expensive food in the world. General Mills declares quarterly dividend and holds 91st annual shareholder meeting. Best Ham Prices. This site uses cookies to enhance your user experience. Pods, pigs and proximity to the postcard-like riverside town of Upton-upon-Severn: bring the family to Honey Pod Farm. It is possible to take honey from colonies which did not survive the entire year. Roasted Peanuts, Almonds, Honey Roasted Nuts, Cashews, | $20 per Pound BREAKS – A LA CARTE All Prices are subject to a 22% Taxable Service Charge and 7% Sales Tax. DOUBLETREEBYHILTON. That way I think I reached to my optimum level faster than it would have been otherwise. You'll also want to check out Galle Fort and Unawatuna Beach, located nearby. •Legs •Thighs •Drumsticks ® This Sale Price Good On A Size Pkg. List of prices in Reykjavik (Iceland) for food, housing, transportation, going out, and more on Oct 2019. 47 per pound, but it required a minimum $50 grocery purchase. 90 per pound! There is no limit on the number of offers you can purchase. 99 on each item sold. SIZE: All sizes are 750 ml unless otherwise noted. 5 by 16, that makes 24 ounces in a pound and a half. 95: 12/1/2019. Minimum order is $25 Due to a high amount of orders we cannot accept modifications. Richard remembers working hard to boost the loan level to 59 cents per pound — a big deal at. 00 / dozen Cinnamon Rolls - $20. August 24 - The Chicago Mercantile reports Grade AA Butter ends the week at $2. That’s only $6. European white truffles can sell for as much as $3,600 a pound, making them and their fellow fungi the most expensive food in the world. You call area sawmills and determine the average price for red oak grade lumber is $800 per thousand board feet (bf). Dry Honey 50# Bag $10. ) 1 pound of sausage. Giving a farmer’s market value ($2. for 90-110 pound lambs, down 12 percent from $151 per cwt. Right now we have both liquid and crystallized raw wildflower. 50 for a one lb box. ) A third method is to replace an older queen with a new one. 20 per pound Honey $0. You, the customer, will have to pick these packages up and inspect the package in front of your postmaster to insure your Honey Bees arrived in good condition. Oreo A La Mode and Ched ‘R’ Peppers start at a suggested price of $2. Quality cheese is not accidental. Farm Price represents the prices farmers are paid by retailers and grocery stores per standard unit of select fruits and vegetables. According to National Geographic, "prices have surged above $1,000 per pound. Value of production is equal to production multiplied by average price per pound. Recall, however, that prices received at New Holland are subject to the volume of head received in a given week. A 22 Service Charge & 95 Sales Ta ill be added to all prices Service charge is taable Prices are subect to change based on maret price Menu items subect to change based on season and availability. The dense, sweet honey of the sourwood, found in the piedmont and western areas, is widely considered a delicacy and commands a substantially higher price than other varieties. A cord of wood is defined as a stack 4 feet high, 4 feet deep and 8 feet long, which comes to 128 cu ft, but we deduct for air space between the pieces in the stack. farmers market price averages per pound for four varieties. Go here to find a location near you.